Ikar Zinto – skoncentrowany nawóz Cynkowy – 5L
125,00 zł
Dodatkowe informacje
Waga | 7.30 kg |
---|
We wczesnym okresie rozwoju w celu stymulacji procesów fizjologicznych i zwiększenia przyswajalności fosforu – płynny skoncentrowany nawóz cynkowy Ikar Zinto.
Opis
Ikar Zinto – skoncentrowany nawóz Cynkowy
We wczesnym okresie rozwoju w celu stymulacji procesów fizjologicznych i zwiększenia przyswajalności fosforu – płynny skoncentrowany nawóz cynkowy Ikar Zinto. Rośliny potrzebują cynku (Zn) przez cały okres wegetacji. Ten mikroelement jest zwłaszcza niezbędny na początku wzrostu, właśnie wtedy największe jego ilości są przyswajane i gromadzone w roślinie. Cynk stymuluje rozwój systemu korzeniowego, kształtowanie organów generatywnych, krzewienie zbóż, zwiększa produktywność. Cynk pełni ważną rolę w syntezie chlorofilu, węglowodanów, auksyn i skrobi, jest odpowiedzialny za kształtowanie pigmentu, powłoki liści. Pozostałe zawarte w nawozie substancje pomagają roślinom w lepszym przyswajaniu cynku lub są niezbędne do wzmocnienia funkcji cynku.
Cynk charakteryzuje się dobrą ruchliwością zarówno w roślinie, jak i w glebie. Przyswajanie cynku staje się problematyczne w glebach o wysokim pH ( pH > 7,5 ). W przypadku niedoboru cynku rośliny są słabo rozwinięte, zboża słabo się krzewią, kukurydza gromadzi mało masy, rośliny strączkowe dają słaby plon. Cynk jest niezbędny dla wszystkich roślin, lecz szczególną wrażliwość na niedobór fosforu wykazuje pszenica ozima, jęczmień browarny, groch, fasola, kukurydza, trawy. Cynk stymuluje: kiełkowanie, przyswajanie fosforu, rozwój korzeni, kształtowanie organów rozrodczych, intensywność kwitnienia, zawiązywanie owoców. Rośliny potrzebują cynku przez cały okres wegetacji i on nie może być zastąpiony przez inne elementy.
Zalecenia
Do nawożenia wszystkich roślin, które potrzebują dodatkowego cynku w okresie wegetacji. Norma nawożenia dolistnego 0,5-2,0 l/ha. Nawożenie zbóż ozimych: 0,5-1,0 l/ha, po wznowieniu wegetacji do połowy fazy strzelania w źdźbło. Nawożenie zbóż jarych, jęczmienia browarnego: 0,5-1,5 l/ha, w całym okresie wegetacji. Nawożenie kukurydzy: 0,5-2,0 l/ha, w fazie 3-6 liści. Nawożenie grochu, fasoli, soi: 0,5-1,5 l/ha, gdy ich wysokość wynosi 10-20 cm. Nawożenie pozostałych bobowatych: 0,5-2,0 l/ha, po wznowieniu wegetacji do fazy wytwarzania pąków kwiatowych.
Zgodność
Można stosować w mieszankach z wieloma innymi nawozami i pestycydami (insektycydami, fungicydami). Nie należy używać razem z produktami zawierającymi miedź, siarczki, oleje mineralne, produktami zasadowymi (pH > 8). Przed użyciem zaleca się przygotowanie niewielkiej próbki mieszanki w celu kontroli cieczy roboczej (należy sprawdzić czy nie wytrąca się osad). Po rozpyleniu na niewielkim odcinku należy zaobserwować, czy nie występują objawy fitotoksycznego wpływu na rośliny.